Čo je to nikotínový "buzz / kick"?

Nikotínový "Buzz" / "Kick" alebo bzukot, vzrušenie, šum či nakopnutie je pocit, ktorý sa dostaví pri vstrebávaní nikotínu do krvného obehu. Tento pocit už určite väčšina z vás pozná, prečo to tak ale je a čo tento pocit spôsobuje?

Prečo Vás nikotín „nakopne“?

Pri absorbovaní nikotínu do krvi sú stimulované nadobličky, to vedie k uvoľneniu adrenalínu. Vďaka tomu nasleduje okamžité uvoľnenie glukózy, zvýšenie krvného tlaku, čo spôsobuje onen bzučivý pocit. Väčšinou sa tento pocit nazýva nikotínový kick, alebo kopanec. Vaše zmysly sú touto reakciou posilnené a dochádza k uvoľneniu napätia vo Vašom tele.

Ako dlho trvá nikotínové bzučanie?

To je veľmi individuálne a záleží na mnohých faktoroch. Tým hlavným je tolerancia na nikotín. Najbežnejšia doba, počas ktorej pocit trvá je okolo 30 minút. V závislosti na Vašej závislosti, začnete túžiť po ďalšom pocite nikotínového bzučania a to od 1 hodiny do 4 hodín. Veľmi navyknutí jedinci samozrejme ihneď potom, čo prvý pocit vyprchá. Aj napriek tomu, že tento pocit skončí po zhruba pol hodine, nikotín v krvi stále zostáva 1-3 dni, potom ho telo vylúči.

Čo ďalšie spôsobuje nikotín?

Okrem nikotínového bzučania nikotín spôsobuje, že pankreas produkuje menej inzulínu. To spôsobí mierne zvýšenie hladiny cukru v krvi. Nikotín ďalej nepriamo spôsobuje mierne uvoľnenie dopamínu v určitých mozgových centrách a zvyšuje sa pocit spokojnosti. A nielen to, spotreba nikotínu je tiež spojená so zvýšenou ostražitosťou, eufóriou a pocitom uvoľnenia. Štúdie preukázali, že nikotín zlepšuje pamäť, koncentráciu a znižuje úzkosť.

To boli teda kladné stránky nikotínu, tých záporných je samozrejme veľa. Nikotín spôsobuje celý rad vedľajších účinkov, ovplyvňuje cirkuláciu krvi, môžu nastať problémy so spánkom, pálenie záhy, zvýšený krvný tlak, bolesť kĺbov.

Ako nikotínové bzučanie upokojiť

Pokiaľ s týmto pocitom chcete skoncovať skôr, ako bzučanie samovoľne prestane, odporúča sa piť veľa vody. Nikotín Vás totiž trochu dehydruje a pitná voda osvieži Vaše telo a tento pocit zníži. Účinky nikotínu tiež znížia jedlo, ktoré naštartuje metabolizmus a trávenie. Pokiaľ sa teda po použití nikotínu cítite neisto, dajte si výdatné jedlo a spláchnite to vodou.

Z použitia príliš veľkého množstva nikotínu môže dôjsť aj k otrave nikotínom. Tá sa prejavuje nevoľnosťou a zvracaním. Tento stav väčšinou odchádza po prvom zvracaní. Potom je pitie vody a odpočinok dobrý pomocník. Pokiaľ by tento stav pretrvával dlhšie, alebo sa zhoršoval, vyhľadajte bezodkladne lekársku pomoc!

Pokiaľ je na Vás pocit nikotínového nakopnutia veľmi silný, môžete sa rozhodnúť pre produkty s menším obsahom nikotínu.

Používáme ověření věku Adulto